نمایندگی تعمیرات جنرال الکتریک
محتوا

 

جنرال الکتریک کمپانی ای کمپانی خوشه‌ای آمریکایی و چندملیتی می باشد، که مقر عملیاتی آن، در سکنکتدی، نیویورک واقع شده و دفتر مرکزی آن در فیرفیلد، کنتیکت مستقر است.

کمپانی جنرال الکتریک کلا، از چهار قسمت مستقل شکل گرفته است، که هر قسمت بوسیله یک کمپانی وابسته، مدیریت می‌شود. این کمپانی ها عبارتند از : جی‌ای انرژی، جی‌ای تکنولوژی، جی‌ای کپیتال و جی‌ای هلت‌کر.

کمپانی جنرال الکتریک، در سال ۲۰۱۱ در فهرست فرچون ۵۰۰، رده ششم از عظیم ترین کمپانی های ایالات متحده آمریکا را به دست آورد. امروزه، این کمپانی، در لیست فوربز جهانی ۲۰۰۰، در رده سوم از عظیمترین کمپانی های جهان قرار دارد. سایر رده‌بندی‌های ، در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ عبارتند از: یکی از هفت کمپانی عظیم صنعتی جهان (فورچون) رده پنجم از بهترین نام‌های تجاری جهان (اینتربند)، رده ۶۳ از کمپانی‌های استفاده‌کننده از انرژی سبز (نیوزویک)، رده ۱۵ از شگفت‌انگیزترین کمپانی‌ها (فورچون) و سرانجام، رده ۱۵ از تحسین بر انگیزترین کمپانی‌های جهان (فست کمپانی).

این کمپانی هم‌اکنون به عنوان یکی از پراهمیت ترین تولیدکننده‌های موتور جت در آمریکا شمرده می‌شود. همینطور یکی از فعالین در بخش تولید تجهیزات نیروگاهی و ساخت انواع توربین می‌باشد.

توماس ادیسون، از بنیانگذاران جنرال الکتریک، در سال ۱۹۱۵

ساختمان اداری جنرال الکتریک، در بنتلی نوادا

مخترع نام‌آور، توماس ادیسون در سال ۱۸۷۸ میلادی کمپانی لامپ‌های الکتریکی ادیسون را بنا نهاد. هدف او تولید تجاری یکی از اختراعات تاثیرگذار او، یعنی لامپ الکتریکی بود، گرچه تولید و عرضه سایر اختراعات نیز در دستور کار او قرار داشت. نخستین کارخانه تولید لامپ در سال ۱۸۹۰ بوسیله وی بنیانگذاری شد.

آغار فعالیت‌های این کمپانی و شکل‌گیری آن، در واقع به سال ۱۸۹۲ باز می‌گردد، که ادغام کمپانی ادیسون با مشارکت توماس هاستون، کمپانی جنرال الکتریک را پدید آورد و چارلز کافین به عنوان مدیرعامل کمپانی تازه تاسیس یافته تا سال ۱۹۱۲ رهبری آن را برعهده گرفت.

در ۱۸۹۶ کمپانی جنرال الکتریک در ۱۲ کمپانی برتر معرفی شده در میانگین صنعتی داو جونز جای گرفت و اکنون پس از ۱۱۵ سال همچنان در این فهرست جای دارد. این کمپانی در سال ۱۹۳۵ به‌عنوان یکی از ۲۰ کمپانی برتر در بازار بورس لندن معرفی شد.

جنرال الکتریک در زمان رهبری پیشین خود، جک ولش که در دو دهه ۸۰ و ۹۰ استمرار داشت، تغییرات بسیاری به خود دید. ولش از ۳۵۰ کسب‎وکار، بسیاری را برچید، فروخت یا ادغام کرد و ۱۱ حوزه برتر را به منظور رهبری جهانی برگزید. این ۱۱ کمپانی ۹۰٪ درصد درآمد کمپانی را کسب می‌کردند. او فعالیت‌های نفتی، نیمه‎هادی، مبدل‌های بزرگ، تهویه مطبوع، رادیو، کابل و لوازم خانگی کوچک را حذف کرد و فعالیت‌های خدماتی، بهداشتی، بیمهای و رسانه‌ای را گسترش داد. به‌گونه‌ای که امروز بیش از ۶۰٪ درصد درآمد کمپانی از عرضه خدمات مختلف مالی و بیمه‌ای حاصل می‎شود و حدود نیمی از سود عملیاتی این کمپانی در خارج از ایالات متحده آمریکا به دست می‌آید.

ارزش‌ها، کلید موفقیت جنرال الکتریک است. ارزش‌ها فراتر از کلمات هستند و روح جنرال الکتریک را منعکس می‌کنند و راهنمایی به منظور حرکت و رفتار در بطن تغییرات به‌شمار می‌آیند. بیش از ۱۲۰ سال است، که جنرال الکتریک به‌خاطر عملکرد و روح خلاقش تحسین شده است.

مجله فورچون در سال ۲۰۰۶ به منظور ششمین بار جنرال الکتریک را به عنوان نخستین رده در کمپانی‌های تحسین‌برانگیز معرفی کرده است. از دیدگاه کمپانی، ارزش‌ها همه چیز است.

کمپانی کسانی را که به ارزش‌ها بها نمی‌دهند، کنار می‌گذارد، هرچند کارشان نتیجه‌بخش باشد. ارزش‌ها در کمپانی عبارت است از: اشتیاق، کنجکاوی، ابتکار، پاسخگویی، همراهی، تعهد و هیجان.

کمپانی عمومی

ساختمان جنرال الکتریک، در ۵۷۰ لکزینگتن، نیویورک

جنرال الکتریک در سال ۱۸۹۶، یکی از ۱۲ کمپانی اصلی ذکر شده در فهرست کمپانی‌های میانگین صنعتی داو جونز بود. سهام کمپانی جنرال الکتریک در این سال، بصورت عمومی واگذار شد و از آن پس، در زمره کمپانی‌های عمومی قرار گرفت. این کمپانی پس از ۱۱۶ سال، کماکان، از کمپانی‌های اصلی در شاخص داو جونز محسوب می‌شود.

کمپانی رادیو آمریکا

رادیو کاست‌های تولید شده به وسیله جنرال الکتریک، در دهه‌های پیشین

کمپانی رادیو آمریکا، (به انگلیسی: RCA) در سال ۱۹۱۹ به وسیله جنرال الکتریک، تاسیس شد. این کمپانی، از سال ۱۹۱۹ شروع به تولید و ارائه رادیو نمود و تا سال ۱۹۳۰ که از جنرال الکتریک جدا شد، در این زمینه فعالیت می‌کرد.

کمپانی رادیو آمریکا، همچنان بعنوان یک غول صنعتی، با تولیدات ویژه، به رشد خود ادامه می‌دهد.

تولید کامپیوتر

ترن سی‌اس‌اکس ۵۰۱۲، در کالدونیا، اوهایو، ساخته شده به وسیله جنرال الکتریک

کمپانی جنرال الکتریک، در دهه ۱۹۶۰ میلادی، یکی از هشت کمپانی بزرگ در زمینه تولید کامپیوتر، به حساب می‌آمد. این کمپانی‌ها عبارت بودند از: ابر کمپانی آی‌بی‌ام، سون دوارف، بوروز، ان سی آر، کنترل دیتا کورپوریشن، هانی‌ول، کمپانی رادیو آمریکا، یونی‌واک و جنرال الکتریک.

گفته می‌شود دلیل اصلی ورود این کمپانی به این حوزه این بود، که خود این کمپانی در دهه ۵۰ عظیمترین مصرف کننده سیستم‌های کامپیوتری در خارج از آمریکا به شمار می‌رفت.

جنرال الکتریک خط تولید گسترده‌ای از کامپیوترهای خاص را طراحی نمود و سپس تولید کامپیوتر را بعنوان هدف خاص کمپانی، تعیین کرد. برخی از کامپیوترهای تولید شده، به وسیله جنرال الکتریک عبارت بودند از : جی‌ای ۴۰۰، جی‌ای ۲۰۰، جی‌ای ۶۰۰، و سری کامپیوترهای همه منظوره جی‌ای ۴۰۱۰، جی‌ای ۴۰۲۰، جی‌ای ۴۰۶۰، کامپیوترهای کنترل فرایند دیتانت ۳۰ و دیتانت ۳۵۵ رایانه‌های سوئیچینگ دیتانت ۵۰۰ که به وسیله این کمپانی، طراحی شد ولی هیچگاه به فروش نرسید.

در سال ۱۹۷۰ جنرال الکتریک، بخش تولید کامپیوتر خود را به کمپانی هانی‌ول فروخت و به منظور همیشه از صنعت تولید کامپیوتر خارج شد. این کمپانی در حال حاضر عظیمترین ارائه کننده کامپیوترهای صنعتی تایم شرینگ می‌باشد، که به وسیله کمپانی "جنرال الکتریک اینفورمیشن سرویس"، تولید می‌شود.

رسانه‌های گروهی

ورود کمپانی جنرال الکتریک، به عرصه رسانه به سال ۱۹۱۹ باز می‌گردد، که در آن سال به تاسیس کمپانی رادیوی آمریکا اقدام کرد. جنرال الکتریک از این کمپانی به عنوان یک بازوی تبلیغاتی به منظور معرفی و فروش بیشتر محصولات خود بهره برد. جنرال الکتریک درصد بالایی از سهام شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی و کلمبیا پیکچرز را نیز در اختیار دارد.

صنایع هوایی جنرال الکتریک

اف۱۶ با موتور سوپرجت جی۷۹، تولید شده به وسیله جنرال الکتریک

آربی۶۶ با موتور سی جی ۸۰۵، تولید جنرال الکتریک

کمپانی جنرال الکتریک سابقه زیادی در حوزه تولید برق و کار با توربین‌ها دارد و در زمان شروع جنگ جهانی اول نخستین سوپر شارژرها به وسیله این کمپانی تولید شد و پس از جنگ نیز، تولید آنها ادامه داشت.

زمانی که ایالات متحده در سال ۱۹۱۷ وارد جنگ جهانی اول شد، دولت آمریکا جستجو را به منظور یافتن کمپانیی که بتواند یک تقویت کننده یا بوستر را به منظور هواپیماهای نوپای پیستونی آن زمان تولید نماید، شروع کرد. این بوستر، یا در اصل توربوسوپرشارژر، شامل یک کمپرسور بود که با نیروی گازهای خروجی موتور به حرکت در آمده و هوا یا اکسیژن اضافی را مکیده و بر توان موتورهای پیستونی آن زمان می‌افزود و در حقیقت بر روی موتورهایی نصب می‌شد که قرار بود، در ارتفاعات بالا به عملیات بپردازند.

در این میان، کمپانی جنرال الکتریک، این رقابت و مبارزه را با کمپانیی دیگر به منظور تولید توربوسوپرشارژرها پذیرفت و قراردادی به منظور تولید آن‌ها به وسیله کمپانی‌ها و دولت وقت منعقد شد. در زمان جنگ، هر دو کمپانی تحقیق و طراحی‌های بسیاری را بر روی این گونه تجهیزات انجام داده و هزینه‌هایی را صرف نمودند، تا آنکه دولت، آن دو کمپانی را به منظور نمایش و اثبات عملکرد نهایی طرح‌هایشان فراخواند. سرانجام، در هوای قله‌های پایکس پیک، در حدود ۱۴۰۰۰ پا بالای سطح دریا، کمپانی جنرال الکتریک موتوری از نوع "لایبرتی ایرکرافت" را، با قدرتی معادل ۳۵۰ اسب بخار که با توربوسوپرشارژرهای آن کمپانی تجهیز شده بود، آزمایش کرده و با موفقیت رقابت را پایان داده و از میدان با پیروزی بدر رفت. از همان زمان بود که این کمپانی وارد دوره و عرصه جدید ساخت هواپیماها و موتورها یا پیشرانه‌هایی با قدرت افزون‌تر و کارایی بالاتر گردید.

با اجرای آن آزمایش بر بالای قله‌ها، نخستین قرارداد رسمی میان دولت آمریکا و کمپانی جنرال الکتریک منعقد شد، که همین اتفاق، مسیر این کمپانی را به منظور پیشتازی در صنعت تولید پیشرانه و موتورهای جت، هموار ساخت.

به منظور مدت بیش از دو دهه، این توربوسوپرشارژرهای کمپانی جنرال الکتریک بود، که هواپیماهای بمب افکن آمریکایی را قادر ساخته بود، که با وزن بیشتر به پرواز در آمده از ارتفاعات بالا عملیات مورد نظر خود را انجام دهند. تجربه کاری بالا و مهارت و خبرگی کارکنان و متخصصان این کمپانی در ساخت تجهیزات موتور، به طور آشکاری مشخص ساخت، که این کمپانی، همان کمپانیی خواهد بود، که نخستین موتور جت کشورش را تولید خواهد کرد.

از آن زمان به بعد، می‌توان گفت جنرال الکتریک در نوآوری‌های کسب شده حرف اول را می‌زد، از آن دست می‌توان به نمونه‌هایی چون؛ ساخت نخستین موتور جت آمریکایی، ساخت نخستین موتور توربوجت قادر به عملیات در سرعت‌های دو تا سه برابر صوت و تولید نخستین موتور جت توربوفن با ضریب کنار گذر بالا به منظور ورود به خدمت اشاره کرد.

در حال حاضر، کمپانی حمل و نقل هوایی جنرال الکتریک، با بودجه‌ای برابر با ۹۷/۱۰ $ بیلیون دلار در سال ۲۰۰۳، عملیات طراحی، گسترش، ساخت و تولید موتورهای جت را در طیف گسترده‌ای شامل: موتورهای نظامی، تجاری، مسافربری و ... انجام داده و پیشتاز در عرضه خدمات تعمیر و نگهداری موتورهای ساخته این کمپانی می باشد.

تجربه کمپانی جنرال الکتریک، در این خصوص موجب شد، که در سال‌های بعد به عرصه صنایع هوایی ورود کند. شهرت این کمپانی، در تولید موتور هواپیما موجب شد، که به عنوان نخستین انتخاب به منظور تولید موتور جت "ویتل دبلیو.۱"، در سال ۱۹۴۱ معرفی شود.

سرمایه‌گذاری‌های تحقیقاتی این کمپانی سرانجام جواب داد، تا جایی که تا سال ۱۹۵۶ موفق به تولید ۳۰ هزار موتور "جی۴۷" به منظور هواپیماهای نظامی شد. امروزه کمپانی صنایع هوایی جنرال الکتریک به عنوان یکی از عظیمترین تولیدکنندگان موتور هواپیما در جهان مشهور است.